Nem is volt kétséges a Schneider Electric Hungária Zrt. számára, hogy egy aktív készház felügyeleti rendszerének tervezése és kivitelezése példátlan tapasztalatokkal és tanulságokkal szolgálhat, nemcsak a vállalat, de minden érdeklődő számára egyaránt.
Az már a tervezési fázisban világossá vált a mérnökök számára, hogy a megrendelő, a Grandács Tetőcentrum kft. a környezettudatosság jegyében a kényelmi funkciók mellett kiemelten fontosnak tartja az energiafogyasztás- és termelés minden értékének rögzítését és felügyeletét. Az egyes rendszerek számos – egy bemutató aktív ház esetében – értékes és tanulságos adattal szolgálnak. Az adatok többek között tartalmazzák a ház aktuális összegzett, illetve részletezett (dugaszoló aljzatok, világítás, villamos fűtés, háztartási gépek) fogyasztását és termelését. Ezt, és számos, a továbbiakban részletezett funkciót kényelmesen csak modern villanyszerelési megoldásokkal lehetett kielégíteni, ezért a tervezés során a Schneider Electric intelligens EIB/KNX buszrendszerét, valamint egymás közötti (ModBus) kommunikációra is alkalmas fogyasztásmérőit választottuk ki.
A beépített rendszer alkalmas kiugró fogyasztási adatok jelzésére, akár a közműszámlák ellenőrzésére vagy az aktuálisan fogyasztott energia forintosítására is. Egy az épület utcafrontján elhelyezett kijelző mindig az épület aktuális termelt energiáját mutatja. Ezek a funkciók nem csak egy bemutatóház, de egy szokványos családi ház illetve lakás számára is egyre fontosabbá válnak.
Mint minden épületnél, ebben az esetben is elmondható, hogy legtöbb energia a fűtéssel takarítható meg. Az épületet – többek között az egyedülálló termikus burok miatt is szükségessé vált – légcserélő berendezés hűti, illetve fűti.
A fűtési rendszer gyári vezérlési lehetőségeit továbbgondolva a légkezelő befúvóhelyeinél található elektromos fűtőbetétek intelligens eszközök segítségével fokozatmentesen állíthatóvá váltak. Ez a megoldás garantálja, hogy a betétek csak a szükséges időre és mértékben legyenek bekapcsolva, ezáltal minimalizálja a szabályzásnál gyakori túllövést is. Az egyedi szabályzás lehetővé teszi az egyes helyiségek hőmérsékletének egymástól eltérő, egyedi meghatározását, ezzel újabb megtakarításokat elérve. Csak a ténylegesen használt területek kerülnek felfűtésre, természetesen a bentlakók igényeihez alkalmazkodó mértékben.
A tervezés során nagy figyelmet fordítottunk a biztonságra, ezért a fűtőbetétek, ha a légkezelő keringtető ventillátora leállna, kikapcsolnak. Így nem fordulhat elő, hogy hiba esetén a fűtőbetétek a légmozgás hiányában túlmelegedjenek. Minden fűtött helyiségben dedikált dugaszoló aljzat található. Ezek az aljzatok nyáron hagyományosan működnek, télen, ha elektromos radiátort csatlakoztatunk, az aljatok áramellátásának ki- és bekapcsolását a fali termosztát végezheti szabályozott kiegészítő fűtésként szolgálva ezzel.
A rendszer rugalmasságának köszönhetően lehetséges a riasztó jelei alapján a helyiségek jelenlétfüggő fűtése is. A két rendszer összekötésének köszönhetően a fűtés és hűtés nyitott ablakot észlelve az adott szobában időzítve leáll, sőt, a készház csökkentett üzemmódba áll a riasztó élesítésével. Ezzel a beállított belső hőmérsékleteknél jóval energiatakarékosabb készenléti hőmérsékletet tart a házban.
A használati melegvizet az esetenkénti villamos fűtés mellett elsősorban a tetőn elhelyezett szolár rendszer állítja elő. Nagyon fontos emellett megjegyezni, hogy a mindennemű villamos ellátást korszerű napcellák segítik, melyek alkalmasak a hálózatba történő visszatáplálásra is. Látható tehát, hogy az épület villamos energián kívül más energiahordozót nem használ, egy kiegészítő szélkerékkel az épület még jobban függetlenedik az energiaárak ingadozásától és szolgáltatók megbízhatóságától.